přihlášený uživatel: nikdo nepřihlášen!
Currently a long-term reconstruction of the hotel rooms on the first floor is underway. The main scope is a modification of the rooms in order for each room to be ensuite and to be able to offer more comfort to our guests.
 
The hotel is doing its best, and will continue to do so to offer the guests and visitors always better services and will make use of all the available means. An example would be a snow grooming machine for winter preparation of cross-country skiing tracks and lanes. We continuously focus on the development of tourism in the whole region with respect to the original traditions and history of this region.
 
Regionální mutace Mladá fronta DNES - severní Čechy
 
Podnikatel mění horskou obec na turistické centrum
Lesná - Lanovka z Vysoké Pece přes Pyšnou na Lesnou v Krušných horách, malý lesní park se zvěří a vyhlídkou, dokonce i menší jezdecká hala - to jsou vize, které by měly během několik let proměnit osadu Lesnou na hřebenech Krušných hor na rozhraní Mostecka a Chomutovska v jedno z nejatraktivnějších horských turistických lokalit.
 
Již nyní je ale třiačtyřicet lůžek zdejšího horského hotelu Lesná až do září každý víkend skoro plně obsazeno. Jsou tu odpočívadla pro cykloturisty i multifunkční hřiště. Ještě před několika lety tu ale stála jen poměrně nevzhledná ubytovna, která marně vzpomínala na dobu své zašlé slávy z první republiky a poválečných let minulého století.
 
„Původně jsem tu chtěl udělat jen slušný horský penzion. Čím víc jsem tu ale byl, tím víc jsem začal vnímat, jak je to atraktivní místo s obrovským potenciálem,“ říká Antonín Herzán, který Lesnou v roce 2000 koupil. Od té doby do hotýlku a okolí investoval přes deset milionů korun. Dvě třetiny z různých dotací, podnikatelských podpor ministerstev, kraje i fondů EU a sponzorů. „Je potřeba se neustále ptát a reagovat na možnosti, které dotace nabízejí. A když se neuspěje, je potřeba se z toho poučit, odstranit chyby a jít do toho zase. Člověk musí mít vůli a připravovat se na možnosti, které přicházejí,“ popisuje Herzán svou strategii. Kvůli tomu, aby se ve spleti složitých žádostí vyznal, zaměstnal asistentku. Netají se ale tím, že by asi neměl šanci s dotacemi uspět, kdyby neměl dostatečný kapitál, aby projekty zafinancoval. Některé se totiž proplácí až zpětně.
 
Jeho strategie je jednoduchá - sám si financuje projekty a různé studie, při tom se spojí třeba s muzeem nebo univerzitou a pokusí se odborníky přesvědčit, že jeho plány nejsou jen obchodem, ale mají i kulturní, vzdělávací nebo ekologický přesah. Obcím zas nabídne přínos z turistiky a možnosti rozvoje a také finanční zajištění podílu na dotacích, které získá.
 
„Stavět domy, když k nim není silnice, je nesmysl. Obce mohou získat peníze například na komunikace a parkování. Já nabídnul, že pokud mě podpoří, vezmu na sebe jejich podíl na dotaci,“ líčí podnikatel Antonín Herzán, který se podílí i na vzniku nového mikroregionu horských a podhorských obcí v této části Krušných hor.
 
„Myslím, že propojení obcí se soukromými iniciativami podnikatelů je pro rozvoj a získání turistů nutnost,“ doplnil Jan Juřina, starosta Boleboře, s níž Herzán spolupracuje. Na Lesné se zatím podařilo zrekonstruovat horský hotýlek s restaurací a čističkou odpadních vod, přivést k němu kvalitní silnici, udělat parkoviště i stání pro kola.
 
Je tu i malé hřiště a zcela nová rolba na úpravu běžeckých stop. Během příštího roku by tu měl vyrůst přístřešek pro historické zemědělské stroje a replika krušnohorského stavení, které stálo jen několik desítek metrů odtud. Bude v něm malé muzeum Lesné, okolí i expozice Lesů ČR. Chystá se i obnova místní kaple, rovněž podle původních návrhů. Dále by zde mělo vzniknout vzdělávací centrum s ubytováním, na kterém spolupracují české i německé univerzity, nebo lanovka z úpatí Krušných hor. Pro cyklisty se připravují kvalitní stezky, pro běžkaře zas okruhy na lyžování.
 
„Připravuji se na možnost získat dotace z fondů EU. Budu reagovat, podle toho, jak budou vypsané. Vždy samozřejmě plním všechny jejich podmínky. Bylo tu už několik kontrol, všechny v pořádku. To je pro další získání peněz důležité,“, dodal Herzán.

 
*    *    *    *    *