přihlášený uživatel: nikdo nepřihlášen!

Hotel se snaží, a bude snažit, všemi prostředky nabízet hostům a návštěvníkům stále lepší služby a snažíme se k tomu využít veškeré prostředky, které máme k dispozici. Příkladem je zakoupení rolby pro úpravu zimních běžeckých tras a cest. Neustále klademe důraz na rozvoj turistického ruchu v celém regionu a to s ohledem na původní tradice a historii této oblasti.
 
Regionální mutace Mladá fronta DNES - severní Čechy
 
Podnikatel mění horskou obec na turistické centrum
Lesná - Lanovka z Vysoké Pece přes Pyšnou na Lesnou v Krušných horách, malý lesní park se zvěří a vyhlídkou, dokonce i menší jezdecká hala - to jsou vize, které by měly během několik let proměnit osadu Lesnou na hřebenech Krušných hor na rozhraní Mostecka a Chomutovska v jedno z nejatraktivnějších horských turistických lokalit.
 
Již nyní je ale třiačtyřicet lůžek zdejšího horského hotelu Lesná až do září každý víkend skoro plně obsazeno. Jsou tu odpočívadla pro cykloturisty i multifunkční hřiště. Ještě před několika lety tu ale stála jen poměrně nevzhledná ubytovna, která marně vzpomínala na dobu své zašlé slávy z první republiky a poválečných let minulého století.
 
„Původně jsem tu chtěl udělat jen slušný horský penzion. Čím víc jsem tu ale byl, tím víc jsem začal vnímat, jak je to atraktivní místo s obrovským potenciálem,“ říká Antonín Herzán, který Lesnou v roce 2000 koupil. Od té doby do hotýlku a okolí investoval přes deset milionů korun. Dvě třetiny z různých dotací, podnikatelských podpor ministerstev, kraje i fondů EU a sponzorů. „Je potřeba se neustále ptát a reagovat na možnosti, které dotace nabízejí. A když se neuspěje, je potřeba se z toho poučit, odstranit chyby a jít do toho zase. Člověk musí mít vůli a připravovat se na možnosti, které přicházejí,“ popisuje Herzán svou strategii. Kvůli tomu, aby se ve spleti složitých žádostí vyznal, zaměstnal asistentku. Netají se ale tím, že by asi neměl šanci s dotacemi uspět, kdyby neměl dostatečný kapitál, aby projekty zafinancoval. Některé se totiž proplácí až zpětně.
 
Jeho strategie je jednoduchá - sám si financuje projekty a různé studie, při tom se spojí třeba s muzeem nebo univerzitou a pokusí se odborníky přesvědčit, že jeho plány nejsou jen obchodem, ale mají i kulturní, vzdělávací nebo ekologický přesah. Obcím zas nabídne přínos z turistiky a možnosti rozvoje a také finanční zajištění podílu na dotacích, které získá.
 
„Stavět domy, když k nim není silnice, je nesmysl. Obce mohou získat peníze například na komunikace a parkování. Já nabídnul, že pokud mě podpoří, vezmu na sebe jejich podíl na dotaci,“ líčí podnikatel Antonín Herzán, který se podílí i na vzniku nového mikroregionu horských a podhorských obcí v této části Krušných hor.
 
„Myslím, že propojení obcí se soukromými iniciativami podnikatelů je pro rozvoj a získání turistů nutnost,“ doplnil Jan Juřina, starosta Boleboře, s níž Herzán spolupracuje. Na Lesné se zatím podařilo zrekonstruovat horský hotýlek s restaurací a čističkou odpadních vod, přivést k němu kvalitní silnici, udělat parkoviště i stání pro kola.
 
Je tu i malé hřiště a zcela nová rolba na úpravu běžeckých stop. Během příštího roku by tu měl vyrůst přístřešek pro historické zemědělské stroje a replika krušnohorského stavení, které stálo jen několik desítek metrů odtud. Bude v něm malé muzeum Lesné, okolí i expozice Lesů ČR. Chystá se i obnova místní kaple, rovněž podle původních návrhů. Dále by zde mělo vzniknout vzdělávací centrum s ubytováním, na kterém spolupracují české i německé univerzity, nebo lanovka z úpatí Krušných hor. Pro cyklisty se připravují kvalitní stezky, pro běžkaře zas okruhy na lyžování.
 
„Připravuji se na možnost získat dotace z fondů EU. Budu reagovat, podle toho, jak budou vypsané. Vždy samozřejmě plním všechny jejich podmínky. Bylo tu už několik kontrol, všechny v pořádku. To je pro další získání peněz důležité,“, dodal Herzán.

 
*    *    *    *    *